Samorządowe Przedszkole w Wielopolu Skrzyńskim

Pan policjant w przedszkolu

W czwartek, 16 listopada nasze przedszkole odwiedził pan policjant z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach, mł. asp. Piotr Gotkowski. Najpierw zagościł w najstarszej grupie  - 6 – latków, mieszczącej się w Szkole Podstawowej a następnie spotkał się z pozostałymi grupami w budynku Przedszkola. Głównym tematem wizyty było bezpieczeństwo dzieci oraz zagrożenie, jakie niosą gry komputerowe i na powszechnie używanych w ostatnim czasie wśród dzieci tabletach.

Na początku pan policjant przedstawił się i rozpoczął prelekcję o bezpiecznym poruszaniu się dzieci na jezdni. Następnie rozmowa dotyczyła udzielania pierwszej pomocy, szczególnie osobom starszym, babciom czy dziadziom i numerów alarmowych. Przedszkolaki bardzo chętnie i mądrze odpowiadały na zadawane pytania, co było miłym zaskoczeniem dla naszego gościa. Kolejno omówiono zagrożenia związane z długim i częstym graniem na komputerze czy tablecie. Pan policjant zachęcił dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, także w zimie. Później zaproszony gość zaprezentował kilka rekwizytów, których prawie każdy policjant używa na co dzień w swojej pracy, m. in.: tarczy do zatrzymywania pojazdów (pospolicie nazywanej lizakiem), pałki do obrony przez policjanta, kajdanek czy alkomatu. Każde dziecko mogło obejrzeć i dotknąć rekwizyty. Następnie nasi milusińscy otrzymali kolorowanki przedstawiające policjanta podczas pracy na drodze i słodkie upominki w postaci pysznych cukierków. Na koniec podziękowaliśmy za miłą wizytę naszego gościa i zrobiliśmy wspólne zdjęcie.

Tego typu spotkania z zaproszonymi gośćmi są bardzo sympatycznym akcentem w trakcie zajęć w przedszkolu, ale przede wszystkim dużo uczą dzieci. Osoba taka jak policjant jest autorytetem wśród przedszkolaków, dlatego też wzbudza duże zainteresowanie. Dzieci były skupione i na pewno dużo wyniosły z tego spotkania.

Powiązane galerie zdjęć:

Czwartek 16 listopada 2017

Starszaki u sióstr Michalitek

W dniu 16 listopada siostra zakonna ucząca w naszym przedszkolu religii zorganizowała przedszkolakom z grupy „Motylki” wyjście do Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła. Po przybyciu na miejsce w kaplicy przedszkolaki uczestniczyły w adoracji Najświętszego Sakramentu – odmawiały modlitwy oraz śpiewały różne piosenki religijne, które nauczyły się podczas zajęć z siostrą Teresą. Na pożegnanie siostra poczęstowała przedszkolaków słodkościami.

Powiązane galerie zdjęć:

Czwartek 16 listopada 2017

Narodowe Święto Niepodległości

W dniu 10 listopada 2017 roku grupa Motylki uczestniczyła w apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Apel rozpoczął się od wspólnego odśpiewania przez wszystkich Hymnu Polski "Mazurka Dąbrowskiego" w postawie na baczność, następnie klasa Vb recytowała wiersze przygotowane z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI. Nad całością występu czuwała polonistka p. Beata Kruczek, a za oprawę muzyczną pieśni patriotycznych odpowiedzialne były dziewczyny z klasy V, VI i VII pod kierunkiem nauczyciela muzyki p. Tomasza Andreasik.

Piątek 10 listopada 2017

Starszaki w Kantorówce

W czwartek, 9 listopada wraz z grupą 6 – latków – Motylki odwiedziliśmy nasze miejscowe Muzeum – Dom Narodzin Tadeusza Marii Kantora w Wielopolu Skrz. Pracownik muzeum, p. Barbara Wójcik pokazała nam pokój, w którym narodził się nasz wielki twórca teatru. Dzieci mogły posiedzieć w ławce szkolnej z czasów, gdy Tadeusz Kantor był uczniem szkoły podstawowej. Następnie obejrzeliśmy główną atrakcję muzeum – wystawę pt. „Ślady wyciśnięte”. W lekko oświetlonym pomieszczeniu na wieszakach wisiały mundury żołnierzy walczących podczas II wojny światowej w Wielopolu Skrz. i okolicach, a na piasku rozłożone były ich buty i karabiny. Wystawa ta zrobiła ogromne wrażenie na przedszkolakach.

Kolejnym punktem naszego zwiedzania była ekranizacja filmu pt. „Ostatnia wieczerza”, na którym zobaczyliśmy żyjącego wtedy Tadeusza Kantora podczas kolacji na wielopolskiej plebanii. W filmie ukazane były także sceny pochodzące ze sztuki „Wielopole, Wielopole”, odgrywanej wówczas w kościele parafialnym w Wielopolu Skrz. Po obejrzeniu filmu udaliśmy się na piętro domu, gdzie dzieci mogły obejrzeć zdjęcia Tadeusza Kantora
i jego bliskich, a także zdjęcia ze sztuk teatralnych oraz listy, jakie pisał do ówczesnego proboszcza parafii i swojego serdecznego przyjaciela, ks. Juliana Śmietany. Na koniec podziękowaliśmy za możliwość zwiedzenia muzeum i zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie przed wejściem.

Powiązane galerie zdjęć:

Czwartek 9 listopada 2017

Teatrzyk "Muzykanci z Bremy"

Dnia 24 października 2017r. grupa 6 – latków – Motylki miała okazję obejrzeć ciekawy teatrzyk kukiełkowy. Dzieci z wychowawcami udały się do sali konferencyjnej mieszczącej się w Budynku Kulturalno-Oświatowym w Wielopolu Skrzyńskim. Tam, wraz z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej obejrzeli teatrzyk przedstawiający bajkę Braci Grimm „Muzykanci z Bremy” w wykonaniu grupy „Tomcio” z Nowego Sącza.
Głównymi bohaterami bajki byli: kogut, kot, pies i osioł. Kukiełki zwierząt były starannie wykonane, dzięki czemu bardzo podobały się widzom. Dzieci oglądały teatrzyk z ogromnym zainteresowaniem.

        Udział w tym przedstawieniu z pewnością urozmaicił dzieciom ich czas pobytu w przedszkolu jak również pomógł nawiązać  współpracę z Warsztatami Terapii Zajęciowej, działającymi w naszej miejscowości.

Powiązane galerie zdjęć:

Wtorek 24 października 2017

Dzień Papieski

Dnia 19 października, grupa 6-latków "Motylki" miała okazję skorzystać z zaproszenia pana Dyrektora Szkoły Podstawowej w Wielopolu Skrz. i obejrzeć program słowno-muzyczny z okazji XVII Dnia Papieskiego, poświęconego papieżowi i naszemu wielkiemu rodakowi, św. Janowi Pawłowi II. W tym roku jego hasło brzmi "Idźmy naprzód z nadzieją". Z tej okazji swoje zdolnienia zaprezentowały uczenice Szkoły Podstawowej należące do Dziewczęcej Służby Maryjnej, grupy działającej przy naszej parafii. Do występu przygotowała je s. Marietta Kaleta. O oprawę muzyczną zadbała s. Juliusza, która grała na gitarze. Dziewczęta trzymały w dłoniach żółte kartki - kolor symbolizujący św. Jana Pawła II. Pięknie recytowały wiersze i śpiewały pieśni "Moje miasto Wadowice" i "Barkę".

Nasza obecność na tej akademii z pewnością przyczyniła się do integracji grupy przedszkolnej ze starszymi kolegami jak i do pielęgnowania współpracy naszego przedszkola ze Szkołą Podstawową.

Czwartek 19 października 2017

Dzień Edukacji Narodowej 2017

13 października 2017 roku Szkoła Podstawowa obchodziła Dzień Edukacji Narodowej przypadający na 14 października. W związku z tym najstarsza grupa przedszkolna "Motylki" wraz z nauczycielką uczestniczyła w akademii którą przygotowała specjalnie na tę okazję klasa VI b pod okiem swojej wychowawczyni p. Aniki Brzoza-Zygmunt. Ponadto w tym dniu klasa I złożyła swoje ślubowanie a dyrektor Szkoły Podstawowej p. Marek Śliwiński dużym ołówkiem pasował na pierwszaka wszystkich uczniów. Na zakończenie wychowawczyni p. Halina Brzoza rozdała dzieciom pamiątkowe książeczki.

Piątek 13 października 2017

Pasowanie przedszkolaków 2017

W Samorządowym Przedszkolu w Wielopolu Skrz. coroczie organizowane jest "Pasowanie na Przedszkolaka". W tym roku nastąpiło to 12 października. Z tej okazji wszystkie grupy przedszkolne zaprezentowały swoje uzdolnienia recytatorskie i wokalne, występując na scenie w Gminnym Ośrodku Kultury i Wypoczynku w Wielopolu Skrz. Na początku Pani Dyrektor powitała wszystkich zebranych. Następnie występowały poszczególne grupy: Biedronki, Misie, Słoneczka, Wiewiórki i Motylki recytując piękne wiersze i śpiewając piosenki. Po występie Pani Dyrektor pasowała nowo przybyłe dzieci do przedszkola na prawdziwych przedszkolaków. Dzieci były ubrane w stroje charakterystyczne dla danej grupy. Oprócz pasowania na przedszkolaka, podczas tej uroczystości pożegnaliśmy odchodzącą na emeryturę nauczycielkę przedszkola p. Elżbietę Brzoza oraz woźną p. Izabelę Wanat. Obie panie w naszym przedszkolu pracowały 39 lat. Na tę okazję najstarsza grupa przedszkolna "Motylki" przygotowała specjalny program słowo-muzyczny. Z racji tego, że uroczystość odbyła się blisko Święta Edukacji Narodowej, były także życzenia, ktore złożyła wszystkim nauczycielom pani Dyrektor oraz pan Wójt Marek Tęczar. Po części oficjalnej, dla dzieci przygotowano atrakcje w postaci zabaw z animatorem - p. Katarzyną Sikora, a rodzice mieli okazję zintegrować się podczas wspólnego poczęstunku.

Powiązane galerie zdjęć:

Czwartek 12 października 2017

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

W dniu 4 września 2017 roku odbyło się rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018. W tym dniu najpierw odbyła się uroczysta Msza Święta w tutejszym kościele parafialnym, którą odprawił ksiądz proboszcz. Następnie udaliśmy się do głównego budynku przedszkola, w którym Dyrektor Przedszkola pani Barbara Musiał omówiła najważniejsze sprawy organizacyjne związane z nowym rokiem szkolnym oraz zapoznała rodziców z wychowawcami poszczególnych grup przedszkolnych.

Powiązane galerie zdjęć:

Poniedziałek 4 września 2017

Wycieczka do siedliska "Janczar" w Pstrągowej

11 lipca 2017 roku została zorganizowana wycieczka do siedliska „Janczar” w Pstrągowej.  Wycieczka ta odbyła się w ramach projektu realizowanego przez nasze przedszkole, a zorganizowana była w formie warsztatów dla dzieci i rodziców. W siedlisku były dla nas przygotowane trzy stanowiska do zajęć. Przy pierwszym ph. „Jak powstaje chleb?” dzieci zapoznały się z etapami powstawania chleba. Panie gospodynie opowiedziały nam, jak to było też kiedyś. Dzieci mogły zaobserwować, jak wyrabia się ciasto i jak formuje chleb. Na koniec każdy przedszkolak mógł zrobić sobie swój chlebek, który później był pieczony w specjalnym piecu. Kolejne stanowisko ph. „Jak powstaje miód?’ okazało się równie interesujące. Tutaj dzieci zapoznały się z pszczelą rodziną, a pan pszczelarz opowiedział nam skąd mamy miód. Dzieci zobaczyły też różne przedmioty i akcesoria związane z otrzymywaniem miodu. Za czynny udział w tych zajęciach dzieci otrzymały słoiczek miodu. Kolejne stanowisko było związane z tresurą psa. Treserka opowiedziała nam o swoim piesku, o jego zwyczajach, a potem zobaczyliśmy spektakularne sztuczki czworonoga. Opiekunka psa zwróciła także uwagę na to, jak reagować, kiedy atakuje nas pies. Prowadząca przygotowała też dla dzieci konkursy z nagrodami. Po zaliczeniu wszystkich stanowisk warsztatowych dzieci mogły pobawić się na placu zabaw a na koniec zjeść pieczone kiełbaski.  Podczas pobytu w siedlisku odwiedziła nas sam pan Wójt Marek Tęczar oraz koordynator realizowanego projektu – pan Tomasz Gac. Na koniec wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upieczony chlebek, który zabrali do domu.

Powiązane galerie zdjęć:

Wtorek 11 lipca 2017